ROLLINS COLLEGE
www.balkans.com
http://sindexs.org


Exchange Rates
AlışSatış
Dolar5.87655.9000
Euro6.52106.5471
Weather (Antalya)
Time (Turkey)
Visit Information
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret387761

ICONTE OVERVIEW- ICONTE HAKKINDA

11th International Congress on New Trends in Education
11
'inci Uluslararası Eğitimde Yeni Yönelimler Kongresi
17
- 18 April/ Nisan 2020Dear Colleagues,
ICONTE is organized by the
Çözüm Educational Institutions,
Çözüm Education and Publishing, IJONTE- International Journal on New Trends in Education and Their Implications,WJEIS- Journal of Educational and Instructional Studies in the World and JRET- Journal of Research in Education and  Teaching.

ICONTE Congress Theme; New Trends in Education and Their Implications, invites you to challenge conventional practices and contribute to new ways of teaching and share your research findings on new trends in education and their implications.

In the ICONTE educational and ınstructional studies will be discussed. This conference is being convened to focus on developments, problems and solutions in educational sciences and become a forum for the educators to share their opinions. ICONTE is dedicated to the interdisciplinary studies in education and is hopes to provide a variety of venues to bring invaluable information and researchers from different fields.

You are invited to submit abstract(s) for both paper and poster presentations. Moreover your contributions and innovative ideas will help us develop a congress panel.

We are expecting a lot of researchers from all over the world and from different disciplines to attend the conference during which around 250 uniqe studies will be discussed and more than 100 sessions will be held. 

Congress Language: Turkish and English
All papers will be published e book.  Publication date:   July 01, 2020.

  

Degerli Meslektaslarimiz, 
ICONTE; Çözüm Eğititim Kurumları, Çözüm Eğitim ve Yayıncılk, IJONTE International Journal on New Trends in Education and Their Implications,  WJEIS  Journal of Educational and Instructional Studies in the World ve JRET Egitim ve 0gretim Arastirmalari Dergisi (Journal of Research in Education and  Teaching) adlı dergilerin destegiyle düzenlenmektedir. Kongrenin temel konusu eğitimde yeni yönelimler ve yansimalarıdır. 

Kongremizde, eğitim ile ilgili bütün alanlarda var olan durum, yeni gelişmeler ile karşılaşılan sorunlar ve cözümleri üzerinde odaklanılması hedeflenilmektedir. Eğitim bilimlerinin tüm uzmanlık alanları, disiplinler arası calışmaları da gerektirdiğinden Kongremiz, diğer alanlarda çalışan meslektaşlarımızın da katkilarına açıktır.

Dünyadaki eğitimcilerin birbirlerini tanıması yanında,  işbirliği yapabilmeleri de Kongremizin bir başka hedefidir.  Kongremiz, sözlü ya da poster bildiri ile katılımınızın yanı sıra, sizlerin önerileri dogrultusunda düzenlenecek panellerle ve standlarla da katılımınıza açıktır. Yaklasik 250 civarında ozgun calismanin tartisilacagi ve 100’den fazla oturumun yapilacagi bu kongreye, dünyadaki tüm ulkelerden cok sayida katilimci da beklenmektedir.

Bildiri Sunum Dili:  Turkce ve Ingilizcedir. Her iki dilde de sunum yapılabilmektedir.

Kongrede sunulan ve tüm kurallara uygun olarak zamanında gönderilmiş olan bildirilerin bütün tam metinleri, Kongre başlığını taşıyan ISBN Numaralı e kitap olarak basılmış olacaktır (Kağıt baskı olmayacaktır) ve www.iconte.org sitesinde e kitap olarak 01 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanmış olacaktır.

Please click on the following journal cover/ Lütfen aşağıdaki dergi kapaklarına tıklayınız